Yurt Dışında Evlilik Yabancı Mahkeme Kararları İle Boşanan Türk Vatandaşları

Yurtdışında evlilik, yabancı ile evlilik yapan ve yabancı mahkeme kararı ile boşanan Türk vatandaşları şöyle bir hukuk açısından trajikomik durumla karşı karşıyadır.

Boşandıkları yabancı, kendi hukuku açısından kesinleşmiş kararla boşanmış olduğundan başka evlilik hatta evlilikler yapmakta (tekrar boşanıp tekrar evlenmekte) ama Türkiye’deki nüfus kayıtlarına göre halen bizim vatandaşımızın eşi görünmektedir.

Hatta dahası, bu yabancı boşanmadan sonra evlendiği kişiden çocuk sahibi olsa, şayet kadınsa Türk hukukuna göre bu çocuk bizim vatandaşımızın evlilik içi çocuğudur. Daha korkuncu bizim vatandaş karar tenfiz edilmeden ölürse hiçbir bağı olmayan boşandığı eş kendisine mirasçı olur. Mademki Hukukumuzu günün şartlarına göre yeniliyoruz bu durumuda sayın ilgililerden beklentimiz bu durumun düzeltilmesidir.

 

Yasa, kural ve yönetmeliklerin sürekli değişmesi ve elektronik iletişimin doğasında bazı riskler taşıması nedeniyle, bu sitedeki bilgilerde gecikmeler, eksiklikler veya yanlışlıklar söz konusu olabilir. Bu nedenle söz konusu bilgiler eğer güncel hayatta ve pratikte kullanacak iseniz bizi aramaktan çekinmeyin… Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Yurt Dışında Evlilik Yabancı Mahkeme Kararları İle Boşanan Türk Vatandaşları

Bize Ulaşın: Ankara – Avukat İrfan Kalaycı – 0532 597 03 21

By | 2016-12-21T09:54:38+00:00 08/05/16|Genel, Makaleler|250 Comments

250 Comments

 1. Vera1980 11/04/2017 at 22:47 - Reply

  Ukraina vatandasiim turklen evliim bosanma davasi suriyor vaz gece bilirmiim?

 2. Vera1980 11/04/2017 at 22:45 - Reply

  2011 turkyede evlilik yaptim ukraina vatandasiim 4sene evli kaldim fakat 3taane oolum ukrainada yasiyor ilyk esimden bende dayanamadim dondum geeri ulykeme esimbosanma davasi acyti 2016 9ay yonce bosanma davaasi daha bitmedi ama ben turkyee gire bilirmiim.Esim diyor ani ben birdaha giremeycekmisim turkiee)
  Ve suan girebilirsem turkiyee bosanmadan vazgece bilirmiim acaba?

 3. Nagihan 15/02/2017 at 00:13 - Reply

  Ben çifte vatandaşıyım almanya ve Türkiye.
  2005 te türk vatandaşı. Almanyada Eşimden boşandim
  Türkiye’de halen evli görünüyorum.
  Türkiyede avukat tutmadan mahkemeye çıkmadan
  Boşanmamı kabul ettirecek yeni bir kanun varmı.

 4. aysun tuygun 27/01/2017 at 20:36 - Reply

  2007 senesinde Fransa’da yasayan çifte vatandaş biriyle evlendim. Ben turkum Ankara konsolosluğundan evlenme cüzdanı evlenme bildirimi ve vizeyi aldık Fransaya geldim sonra nantesden evlenme bildirimi istedik bir evrak icin ama evliliğin geçersiz oldugunu öğrendik. Nantes bizi mahkemeye verdi avukat tuttuk evliliği iptal ettiler sebep olarak eşim eski eşinden boşandı ama askı süresinin bitmesine iki gün kala Turkiye Çorum’da evlenmişiz bilmeyerek boşandı diyerek konsoloslukta farketmediği icin buraya kadar geldi.
  Benim on yıllık oturumum var dokuz senedir Fransadayım Turkiye’deki oğlumu da getirdim bu nasıl iş sonra tekrar Türkiye’de boşandık evlendik kağıtları Fransa’ya getirdik kabul etmiyorlar Ankara konsolosluğuna sorun diyorlar nantesde kabul etmiyor ben fransadayim vizeyle işim yok bu nasil iş Fransa mercilerine bu evliliği nasıl tanıtabilirim bir prefecture kaldı sormadığım yardim edin lütfen.

 5. Zeynep 13/01/2017 at 18:58 - Reply

  Eşim Fransız ve Türk vatandaşı 3 yıl önce Türkiye’de evlilik yaptık Fransız evlenme cüzdanımızda var, şimdi boşanmak istiyorum 6 aylıkta bi oğlumuz var oğlumu benden alabilir mi? Ne yapmam gerekiyor acil cvp verir misiniz?

 6. bursa idris 22/11/2016 at 21:02 - Reply

  TACİKİSTANDA EVLİLİK YAPTIM BU EVLİLİKTEN TÜRKİYEDE BİR OĞLUMUZ OLDU

  OĞLUM TÜRK KİMLİKLİ
  EŞİM HENÜZ TACİK VATANDASI
  EŞİMLE OĞLUMU PASAPORT YENİLEMESİ İÇİN TACİKİSTANA GÖNDERDİM
  ŞİMDİ GERİ GELMEYECEKLERİNİ SÖYLÜYOR

  OĞLUMLA BİRLİKTE ORDA YAŞAYACAKLARINI DİLE GETİRİYOR
  OĞLUMU ALABİLİRMİYİM GERİ TÜRK VATANDAŞI OĞLUM 3 AY VİZE İLE GİTTİ 5 AY OLDU VİZE İHLALİ BAŞLADI BİLE OĞLUM 4 YAŞINDA

Leave A Comment


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home4/w7g6f2w1/public_html/irfankalayci.av.tr/wp-includes/functions.php on line 3720